środa, 11 lipca 2018

[Wędliniarstwo #28] Domowa biała kiełbasa podwędzana

domowa kiełbasa podwędzana przepis jak zrobić domową białą kiełbasę kiełbasa na grilla do wędzenia receptura ile miesa ile przypraw sprawdzony szybki

Domowa biała kiełbasa podwędzana "Niemy Zachwyt"

Składniki na 4 kg kiełbasy:
- 2 kg łopatki
- 1 kg karczku
- 0,5 kg wołowiny
- 0,3 kg boczku
- 0,3 kg słoniny
- 200 ml zimnej wody
- jelita wieprzowe
- 80 g soli
- przyprawy do białej kiełbasy: Specjał Babci Emilii, 
- ewentualnie do smaku dodatkowo: czosnek, pieprz, majeranek

Polecamy:
- maszynkę do mielenia mięsa
- nadziewarka do mięsa
- termometr wędliniarski
- wędzarnia balkonowa

Przepis:

Mięso pokrój w kawałki ok. 5 cm, umieść je w misce najlepiej oddzielając od siebie poszczególne rodzaje mięsa i zasyp solą, dokładnie wymieszaj, pozostaw na noc w lodówce.

Jelita przed użyciem dobrze wypłucz, by pozbyć się konserwującej je soli, a następnie przez 20 minut namaczaj w wodzie o temperaturze ok. 30°C. Zbyt wysoka temperatura wody może powodować pękanie jelit.

Po wyjęciu mięsa z lodówki, łopatkę, karczek, boczek zmiel, używając sita z oczkami 8-10 mm, słoninę na oczkach ok. 4 mm. Wołowinę zmiel osobno na najmniejszych możliwych oczkach, najlepiej dwukrotnie, dodaj do niej 200 ml zimnej wody i dokładnie wyrób (ok. 5 min), aby wydzielił się biały kleik, który będzie miał za zadanie związać farsz mięsny.
Wszystkie porcje mięsa połącz ze sobą, dodaj Specjał Babci Emilii, ewentualnie inne wymienione w składnikach przyprawy. Mięso dokładnie wyrób, musi odklejać się samo od ręki. Farsz umieść w nadziewarce, naciągnij jelita i delikatnie umieszczaj w nich farsz, tworząc odcinki ok. 10 – 15 cm. 

Surową kiełbasę pozostaw na pół godziny do obsuszenia, najlepiej zawieszając ją w chłodnym, przewiewnym miejscu. W tym czasie przyszykuj wędzarnię, umieszczając w niej zrębki wędzarnicze, które nadadzą kiełbasie odpowiedni aromat i kolor (polecamy śliwę lub czereśnie). Kiełbasę wędź na ciepło w temperaturze do 75°C przez 30-40 minut.  Po tym czasie kiełbasy nie studź, tylko przenieś bezpośrednio do parzenia. Woda w czasie wsadu kiełbasy powinna mieć już 75°C – i tę temperaturę utrzymuj przez 10 do 15 minut. Po tym czasie kiełbasa jest gotowa do spożycia.

Walory smakowe tej białej kiełbasy trudno wyrazić słowami. Dlatego zazwyczaj spożywana jest w pełnym zachwytu milczeniu… 

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!


 
Winiarstwo & Destylacja
 Izabela J.

Drukuj przepis!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz