piątek, 13 listopada 2015

[Winiarstwo #10] Domowe wino z dyni - półsłodkie


Domowe wino z dyni - półsłodkie
Halloween 

Składniki na 10l nastawu: 
- 10 kg dyni
- 2 kg cukru
- drożdże winiarskie Madera
- pożywka dla drożdży
- 6 cytryn (limonek) lub regulator kwasowości 
- Pektoenzym
- dla smaku można dodać 1,5 kg kwaskowatych jabłek (np. Gloster)

Przepis:
Dynie obieramy ze skórki, myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Umieszczamy w pojemniku fermentacyjnym lub balonie. Uzupełniamy do połowy ilości syropem cukrowym (cukier + woda). Dodajemy sok z cytryny lub regulator kwasowości, pektoenzym oraz drożdże  z pożywką. Pozostawiamy na tydzień.

Po tygodniu odciskamy miąższ od płynu. Płyn przelewamy do balonu w celu dalszej fermentacji. Dodajemy resztę syropu cukrowego. Jeśli dodaliśmy już całą wodę ilość wody, cukier można rozpuścić w niewielkiej ilości obciągniętego młodego wina. Po wydzieleniu się znacznej ilości osadu możemy znów obciągnąć wino i pozostawić do dalszej fermentacji, aż pięknie się wyklaruje, a fermentacja się skończy.

PROTIP: Wino z dyni można wykonać także w dyni :) Zastępując wydrążoną dynią pojemnik fermentacyjny lub balon.
DYNIA

... to bezcenne warzywo o wszechstronnym wykorzystaniu,  przypłynęło do Europy już
w XV wieku na statkach Kolumba.


… dlaczego Dynia?

Jej wartości odżywcze są nieocenione. Szczególnie cenna jest dynia o pomarańczowym miąższu, gdyż zawiera dużo karotenu (prowitaminy A) - im bardziej intensywny jest kolor miąższu, tym więcej witamin. O wartości dyni decyduje głównie zawartość cukru, która zależnie od odmiany i stopnia dojrzałości może dochodzić do kilku procent. Dynie zawierają stosunkowo dużo witamin A, B1, B2, C, PP oraz składników mineralnych - zwłaszcza fosforu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Są niskokaloryczne i beztłuszczowe. Zawierają także pektyny i kwasy organiczne. Dynie wzmacniają także system immunologiczny, mającego działanie antyutleniające i inaktywujące wolne rodniki, co przeciwdziała nowotworom i chorobom układu krążenia. Ma ona również niską zdolność wiązania azotanów z gleby, dlatego doskonale sprawdza się w żywieniu  dzieci oraz ludzi chorych na miażdżyce, choroby tętnic, otyłość i zaburzenia przemiany materii.

Ogromne właściwości lecznicze mają również  tzw. pestki, czyli nasiona dyni. Od niepamiętnych czasów świeże, nieprzesuszone pestki stosowane są przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego tj. robaczycy i tasiemcom. Zapobiegają również miażdżycy. Ponadto znajdują się w nich łatwo strawne białka, witamina E i mikroelementy; selen, magnez, cynk, miedź i mangan. Stosuje się je od bardzo dawna w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego. Mają wysoką zawartość cynku oraz lecytyny, co wpływa korzystnie na czynności mózgu.Dyniowe przysmaki....czyli co nieco dla ciała i duszy:)

Obecnie jest już bardzo dużo gatunków dyni i każdą można wykorzystać na różne sposoby. Tym bardzie że nadaje się do przechowywania w rozmaity sposób: zarówno w zalewie octowej, cukrowej w słoikach czy rewelacyjnie znosi również mrożenia nawet na surowo, przy czym nie traci swoich właściwości odżywczych.
Z miąższu dyni przygotowuje się zupę, racuchy, farsz do naleśników, ciasto... Pestki dodajemy do sałatki lub ciasta a z oleju przygotować można dressing do sałatki. Można byłoby wymieniać bez końca potrawy które z dodatkiem dyni uzyskują niepowtarzalny smak.


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.
Drukuj przepis!