[Gorzelnictwo #3] Nalewka z pigwy

Domowa nalewka z pigwy

Składniki na ok. 3 L domowej nalewki z pigwy: 
- 2,5 kg owoców
- 500 g + 200 g cukru (według własnego smaku)
- 1 l spirytusu
- 1 l przegotowanej wody

Przepis: 
Owoce dokładnie myjemy. Każdy z nich dzielimy na 4 części pozbywając się z niego pestek oraz białych części. Skórkę zostawiamy.

Przygotowane w ten sposób owoce umieszczamy w słoiku i zasypujemy cukrem (500 g). Pozostawiamy na 7 dni.  

Odciskamy otrzymany sok i ponownie zasypujemy owoce cukrem (100 - 200 g). Pozostawiamy na 2 dni.

Tak przygotowany syrop zalewamy przyjmując poniższe proporcje. Należy pamiętać, że niestety w tym wypadku bardzo ciężko jest określić  ilość syropu jaką przygotujemy, za każdym razem wartości te mogą się nieco różnić.

Proporcje: 
- 1 litr syropu syropu owocowego
- 1 litr spirytusu
- 1 litr chłodnej przegotowanej wody (oczywiście ilość dodawanej wody jest wartością względną i zależy jedynie od gustu naszego podniebienia)

Po upływie 3 tygodni nalewka powinna zacząć się ładnie klarować. Można przyspieszyć ten proces przechowując ją w chłodnym miejscu oraz dodając (na tą ilość) kroplę naturalnego Pektoenzymu. Zmniejszy on lepkość płynu.

Po 6 miesiącach nalewka zmieni barwę na kolor brązowy. Jeżeli płyn się wyklarował można ponownie zlać nalewkę i pozostawić do dalszego dojrzewania. W przypadku pigwy im dłużej tym lepiej, 

Ostatnio otworzyliśmy butelkę sprzed 3 lat (oczywiście w celu sprawdzenia poprawności tego wpisu). Nalewka była przepyszna! Zastanawiało nas tylko jakim cudem tak długo wytrzymała w naszej piwnicy, ale podejrzewamy, że przyczyną był początkowy smak. Nie zachwycił. Czasami warto jednak poczekać.


Krzysztof A.
Winiarstwo, Destylacja & Wędliniarstwo

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

4 komentarze:

 1. Najlepsza po 3 latach:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też mam jeszcze troszeczke pigwówki sprzed 3 lat, dobra.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też mam jeszcze troszeczke pigwówki sprzed 3 lat, dobra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepsza nalewka jest z pigwowca .Zapraszam jesienią do zakupu pigwowca z certyfikatem ekologicznym
   info@abc-uroda.com

   Usuń