[Serowarstwo #6] Ser typu Mozzarella

Domowy ser typu Mozzarella

Składniki na 0,4 kg:
- 4 L mleka nisko pasteryzowanego w temperaturze 74°C
- sól
   
Materiały i wyposażenie:
- garnek 8-10 L
- termometr serowarski
- łyżka cedzakowa
- nóż do skrzepu
- mały pojemnik do rozpuszczenia podpuszczki
- łyżeczki miarowe
 


Przepis: 
Mleko wlej do garnka. Nie podgrzewaj. Kwasomix rozpuść w szklance zimnej wody, a następnie - cały czas mieszając - dodaj powoli do mleka. Podgrzej mleko do 32°C, nie przestając mieszać. W miarę zbliżania się do tej temperatury w mleku zaczną się wytrącać nitki i "kłaczki" masy serowej.  
Uwaga: Jeśli nie udało Ci się uzyskać tego efektu w temperaturze 32°C, podgrzej mleko do temperatury 38°C.

W międzyczasie odmierzoną ilość podpuszczki rozpuść w 50 ml przegotowanej wody o temperaturze 38°C. Dodaj ją do garnka, dokładnie i szybko mieszając. Pozostaw na 15 minut do wytworzenia się zwartego skrzepu. Przemieszaj delikatnie, po czym przełóż skrzep na durszlak, lekko odciskając, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru serwatki. Podziel masę na mniejsze kawałk - o wielkości cytryny. Każdy sparzaj w temperaturze 79°C, a następnie wygniataj w rękach, sprawdzając konsystencję. Powtarzaj ten proces do uzyskania gładkiej i zwartej konsystencji. Po jej uzyskaniu uformuj w kształt kuli. Każdą z uformowanych kul zahartuj w bardzo zimnej wodzie. Ser należy przechowywać w solance i spożyć przed upływem 3 dni.

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!

      Magda D. | Daria R.
         Piwowarstwo & Serowarstwo


The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz