[Wędliniarstwo #9] Pasztet w słoiczkach


Domowy pasztet w słoiczkach

Składniki na 2,5 kg pasztetu:
- 1,5 kg mięsa: łoptka, szynka, karkówka w równych porcjach
- 700 g boczku surowego (stosunkowo tłustego)
- 200 g kaszy manny
- 200 g wątróbki drobiowej
- zimna woda
- cebula
- ziele angielskie, 3 liście laurowe, tymianek, pieprz, sól, majeranek, gałka muszkatołowa i inne przyprawy - wg własnych upodobań smakowych.


Polecamy: 
- maszynkę do mielenia mięsa z nadziewarką 
- słoiczki
- etykiety kredowe

Przepis:
Mięso oraz boczek kroimy i gotujemy z dodatkiem ziela angielskiego, listków laurowych i cebuli. Ugotowane mięso wyjmujemy. Cebulę wyrzucamy. Rosół uzupełniamy wrzącą wodą do ilości 1,2 L. Wątróbkę parzymy w rosole (nie gotując) – możemy też dodać ją surową. Po wyjęciu wątróbki wsypujemy kaszkę i dobrze mieszamy. Mięso oraz wątróbkę mielimy przez sito z drobnymi oczkami. Dodajemy kaszę mannę, przyprawy, mieszamy i używając miksera miksujemy na wysokich obrotach przez kilka minut. Nic nie powinno być zimne, wszystkie czynności powinniśmy wykonywać sprawnie, jedną po drugiej. Pasztet przekładamy do słoiczków, wycieramy ich brzegi, zamykamy i poddajemy pasteryzacji – wkładając na pół godziny od gotującej się wody. Drugiego dnia gotowanie powtarzamy.

Uwaga:
Słoiki z pasztetem przechowujemy w chłodnym miejscu.


Smacznego! 
...bo domowe jest lepsze!

Krzysztof A.
Winiarstwo, Destylacja & Wędliniarstwo
 

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz