[Piwowarstwo #4] Piwo Pale Ale


Domowe piwo Pale Ale

Składniki na 20 litrów piwa:
- Słód Pale Ale 3,5 kg
- Chmiel Perle 30 g                           
- Chmiel Citra 40 g
- Płyn Lugola - wskaźnik jodowy skrobi
- Skórka pomarańczy do smaku

Niezbędnik: 
- śrutownik
- długa łyżka  
- papierki lakmusowe

Przepis: 


UWAGA! Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone. Do tego celu używamy pirosiarczanu potasu, według instrukcji na opakowaniu.   

Słód poddajemy śrutowaniu w celu rozdrobnienia ziarna oraz połamania łusek. Można go zamówić w gotowej ześrutowanej formie lub ześrutować samodzielnie przy pomocy profesjonalnego śrutownika  (POLECANE)
(ewentualnie gdy nie mamy możliwości użycia śrutownika,  śrutowanie można wykonać przy pomocy młynka do kawy)
Do garnka o pojemności 40 litrów wlewamy 12 litrów wody, podgrzewając do temperatury 72oC. Dodajemy ześrutowany słód, mieszając długą plastikową łyżką, równomiernie rozprowadzając słód w wodzie. Temperatura powinna ustabilizować się na 62-65 stopni. W tej temperaturze utrzymujemy zacier przez około 30 – 40 minut.

**Rozpoczynając zacieranie pobieramy próbkę zacieru na biały talerzyk – dodajemy kroplę wskaźnika jodowego skrobi – zawarta w słodzie skrobia zabarwi się na kolor fioletowy. Zacieranie prowadzimy aż do tzw. negatywnej próby jodowej – czyli braku zabarwienia wskaźnika.
Po upływie 40 minut temperaturę podnosimy do 72 stopni i zacieramy kolejne 30 minut. W międzyczasie sprawdzamy stopień  rozłożenia skrobi. (jeśli wskaźnik nadal zabarwia się na fioletowo, zacieranie należy przedłużyć)
Następnie temperaturę podnosimy do 78oC, utrzymując ten poziom przez kolejne 10 minut.
Dzięki zmianom temperatur skrobia szybciej się rozłoży, zacier będzie mniej kleisty i będzie się łatwiej klarować. Wskaźnik jodowy skrobi nie powinien zmieniać koloru (nie będzie zabarwiał się na fioletowo). Wtedy proces zacierania możemy uznać za zakończony.
Następnym etapem jest filtracja brzeczki. Zacier ostrożnie przenosimy do pojemnika filtracyjnego o pojemności 30 litrów. Należy chwilę odczekać, aby powstało tzw. złoże filtracyjne. Następnie zacier należy przefiltrować . Najlepiej użyć filtratora z oplotu umieszczonego w zbiorniku, aby oddzielić młóto od brzeczki. Pierwsze  kilka litrów zawracamy z powrotem do pojemnika, powtarzamy aby uzyskać  klarowną ciecz. Jeśli większa część  brzeczki została przefiltrowana, powstałe młóto należy wysłodzić, czyli przelać wodą o temperaturze około 80oC, aby wypłukać cukry pozostałe po zacieraniu. Wysładzanie prowadzimy za pomocą  około 10-12 litrów wody. Nadmiar wody odparuje przy procesie chmielenia.
Klarowną brzeczkę umieszczamy ponownie w garnku, w międzyczasie pobierając próbkę do pomiaru cukru za pomocą cukromierza. Pokaże nam on gęstość naszego wyrobu, czyli zawartość cukru w o Blg, jaki znajduje się w naszej brzeczce. Powinno nam wyjść około 12-15 oBlg.


Chmielenie brzeczki – 60 minut
Następnym etapem jest chmielenie brzeczki. Całość umieszczamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia. Zadaną dawkę Chmielu - PERLE dodajemy powoli, z uwagi na możliwość wykipienia roztworu. Ganek przykrywamy, pozostawiając dostęp powietrza, aby mogła wydostawać się para. Po upływie 45 minut dodajemy zadaną  ilość chmielu aromatycznego – CITRA. Chmiel Citra ma wspaniały aromat owoców cytrusowych – może być również zastosowany do chmielenia brzeczki na zimno. Jeśli chcemy, aby nasze piwo miało głębsze aromaty cytrusów, do chmielenia możemy dodać skórki pomarańczy (bez białej skórki).

Po upływie 15 minut (łącznie proces trwa 60 minut) chmielenie jest zakończone.
Do chmielenia możemy użyć chusty do chmielenia, umieszczając w niej chmiel, aby nie umieszczać go bezpośrednio w brzeczce. Natomiast jeśli gotujemy go bezpośrednio w brzeczce, po zakończeniu chmielenia należy go przefiltrować, oddzielić od brzeczki przez sitko/gazę  lub filtrator z oplotu.
Cały chmiel powinien zostać oddzielony od zacieru. Następnie brzeczkę intensywnie wymieszać aby ją odpowiednio napowietrzyć.
Klarowną brzeczkę należy ochłodzić jak najszybciej – do tego celu polecamy użyć chłodnicy zanurzeniowej
W tym czasie możemy przygotować drożdże. Zawartość torebki umieszczamy w wodzie o temperaturze około 25oC. Pozostawiamy na około 20-30 minut, aby się uwodniły.
Po ostygnięciu brzeczki do 21oC dodajemy drożdże. Fermentor szczelnie zamykamy i zakładamy rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą. Fermentację prowadzimy w temperaturze około 18 -21oC przez 7-10 dni.

Po fermentacji burzliwej młode piwo przelewamy na fermentację cichą. Ma ona na celu sklarowanie i dojrzewanie piwa. Płyn ściągamy znad drożdży za pomocą wężyka do drugiego zbiornika fermentacyjnego. Wężyk powinien być odpowiednio zanurzony w brzeczce, aby uniknąć napowietrzania i zakażenia piwa. Po przelaniu pojemnik szczelnie zamykamy i pozostawiamy na kolejne 7 dni w tej samej temperaturze. W czasie fermentacji cichej nie musimy już używać rurki fermentacyjnej.

W tym czasie pobieramy również próbkę naszego piwa. Cukromierz powinien wskazywać od 2 do 4oBlg, co oznacza, że fermentacja burzliwa została zakończona.
Po upływanie tygodnia możemy rozlewać nasze piwo do butelek. W tym celu na litr piwa dodajemy około 6 gramów glukozy, by piwo było pysznie gazowane.

Każdą butelkę oraz kapsle należy dokładnie umyć oraz zdezynfekować za pomocą pirosiarczynu potasu. Cukier możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i dodać do całego nastawu. Na 20 litrów piwa potrzebujemy około 150 gramów glukozy. Cukier można również dodać w odpowiedniej ilości za pomocą miarki do cukru, bezpośrednio do każdej butelki: 3 gramy na każde 0,5 litra piwa.
Butelki zamykamy za pomocą kapslownicy.
Po upływie około 4 tygodni piwo powinno się już dobrze nagazować. W praktyce czas „leżakowania” piwa jest zależny od rodzaju piwa. Polecane jest  próbowanie po jednej buteleczce co jakiś czas i sprawdzenie kiedy piwo zacznie nam smakować :)Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!                         Małgorzata  Sz.
                       Piwowarstwo


The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

2 komentarze:

  1. Mimo, że robię piwa od kilku lat nigdy jeszcze nie robiłem piwa Pale Ale. Skorzystałem z Twojego przepisu i wyszło znakomite!

    OdpowiedzUsuń