[Winiarstwo #12] Wino z mniszka lekarskiego

Domowe wino z mniszka lekarskiego
 (półsłodkie, białe wino stołowe)
  
Składniki na 10 litrów nastawu:
- 1 kg kwiatów mniszka lekarskiego
- 2 kg cukru
- 10 g regulatora kwasowości
- sok z jednego ananasa
- drożdże do wina - Tokay
- sok z dwóch pomarańczy
- pożywka dla drożdży winiarski 

Przepis:
Żółte kwiaty mniszka odciąć od łodyg. Łodygi niestety dają goryczkę i hamują fermentację. Same płatki kwiatów zaparzyć w 3 litrach wody. Ostudzić napar i przelać całość płynu do balonu. Dodać sok z pomarańczy kiedy napar ostygnie przenieść całość do balonu, dodać sok z pomarańczy oraz ananasa, a także regulator kwasowości.

Równolegle przygotować syrop cukrowy (2 kg cukru dodać do 3 litrów gorącej wody). Wystudzić syrop i dodać do balonu wraz z pożywką i przygotowaną wcześniej szczepionką drożdży*. Następnie uzupełnić wodą do 10 litrów.

Po 10 dniach odcedzić kwiaty, ewentualnie skorygować smak wina dodając niewielką ilość cukru oraz regulator kwasowości. Płyn pozostawić do drugiej  fermentacji. Po upływie 4 tygodni wino zlać z znad osadu i pozostawić do dalszej fermentacji.

Wino ma piękny, żółty kolor, pachnie miodowo-cytrynowo i świetnie smakuje.


Smacznego!

Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.
- See more at: http://blogbrowin.blogspot.com/2016/03/biaa-kiebasa-podwedzana.html#sthash.E7gQrqlZ.dpu

*W przypadku drożdży w zawiesinie zalecane jest wstępne ich namnożenie. Zabieg ten określa się terminem – przygotowania szczepionki drożdży, innymi słowy matki drożdżowej.

Proces tentrwa ok. 2 dni i  polega na rozmnożeniu drożdży w kontrolowanych, jak najlepszych warunkach. Do słoika lub butelki należy wlać 200 ml przegotowanej ostudzonej wody lub pasteryzowanego soku. Dodać szczyptę pożywki dla drożdży oraz drożdże. Pamiętając wcześniej o wymieszaniu ich w saszetce przed jej otwarciem. Dodać łyżeczkę cukru, dobrze wymieszać i zabezpieczyć naczynie korkiem z gazy. Temperatura namnażania powinna się zawierać pomiędzy 22-28°C. Zmętnienie roztworu lub powstanie na dnie naczynia szarego osadu, oznacza że drożdże się namnożyły i są gotowe do zaszczepienia nimi nastawu.

Smacznego!


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz