[Wędliniarstwo #3] Potrawka z kurczaka i mięsa mielonego [szynkowar]


Domowa potrawka z kurczaka i mięsa mielonego (szynkowar)

Składniki na 1,5 kg potrawki:
- 5 udek z kurczaka
- 400 g mielonego mięsa
- Sekret Dziadka Feliksa - zioła (kolendra, owoc jałowca, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, tymianek, rozmaryn, cząber)

Polecamy:
- szynkowar 1,5 kg

Przepis: 
Udka trybujemy ( mięso oddzielamy od kości ) i dokładnie myjemy. Na dwóch płatach mięsa pozostawiamy skórę. Każdy kawałek  równomiernie doprawiamy przyprawami i pozostawiamy na pół godziny. W tym czasie również doprawiamy mięso mielone. Następnie w szynkowarze układamy na przemian mięso z udka – mielone – mięso z udka - mielone... 

Pierwszy płat udka kładziemy skórą do dołu, ostatni natomiast skórą do góry.

Szynkowar zamykamy, umieszczamy w garnku z wodą. Temperatura wody powinna wynosić  95 stopni, natomiast masę w czasie parzenia doprowadzamy do  temperatury70-85 stopni i kończymy proces. Czas parzenia to ok. 1,5 h.

Następnie szynkowar studzimy i pozostawiamy w temp. 2-8 stopni na 12 godzin. Po tym czasie szynkowar przelewamy gorącą wodą i wyjmujemy naszą potrawę.

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz