[Winiarstwo #11] Jabłecznik Staropolski

Domowy jabłecznik staropolski

Składniki na 10 L nastawu:
- 8 kg jabłek mieszanych (słodko-kwaśnych)
- 2 kg gruszek
- 5 L wody
- drożdże winiarskie Tokay 
- pożywka dla drożdży winiarskich 
- pektoenzym
- regulator kwasowości

Przepis: 
Umyte owoce rozdrobnić (wraz ze skórką i gniazdem nasiennym lecz bez ogonków) lub zmiksować na miazgę, przenieść ją do pojemnika fermentacyjnego (można zalać 0,5 l gorącej wody w celu zapobiegnięcia ciemnieniu jabłek) dodać pektoenzym (naturalny środek pomagający wyizolować sok), w tym momencie można dodać już drożdże oraz pożywkę. Pojemnik szczelnie zamknąć, zamontować rurkę fermentacyjną z wodą i pozostawić na dwie doby. Po tym czasie odcisnąć sok z miazgi, dodać regulator kwasowości, syrop cukrowy. Całość umieścić w balonie fermentacyjnym z rurką fermentacyjną i pozostawić na 3 tygodnie. Po tym czasie dokonać pierwszego obciągu młodego wina z nad osadu, dokonując korekty smaku (dosłodzić lub dokwasić). Młode wino umieścić ponownie w balonie aż do zakończenia fermentacji i sklarowania.


LEGENDA O ZROSZONEJ TRAWIE:

Dawno, dawno temu, pewien wędrowiec przemierzający bezkresne szlaki, postanowił odpocząć w ostępach Puszczy Białowieskiej. Zatrzymał się na pięknej polanie niedaleko wsi Białowieża oczarowany śpiewem ptaków i szumem dębów. Przy pniu, o który się oparł, znalazł garstkę wysuszonej,  długiej trawy o niezwykłym aromacie. Wtem usłyszał tumult i za chwilę zobaczył stado potężnych żubrów przebiegających obok polany. Nagle zerwał się wiatr, który jedno źdźbło trawy wrzucił do dzbana z jabłecznikiem, którym wędrowiec gasił pragnienie. Po jakimś czasie ponownie spragniony otworzył dzban z winem i zachwycił się zupełnie nowym smakiem i aromatem trunku.

Dzięki jednej wysuszonej słońcem trawce z puszczy, pełnej królewskich żubrów, odkrył właściwości 'trawy żubrowej'.

Opowiedział o niej innym wędrowcom i w końcu wieść ta dotarła do do gorzelnika, który w XVII wieku wyprodukował szlachetny alkohol pod nazwą 'Żubrówka'. I tak oto świat dowiedział się o polskiej Żubrówce.

Jej amatorzy do dziś twierdzą, że najlepiej smakuje z sokiem jabłkowym.


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.
Smacznego!


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz