[Piwowarstwo #3] Piwo Lager


Domowe Piwo Lager

Składniki na 20 litrów piwa:
- Chmiel Marynka 20g                            
- Płyn Lugola - wskaźnik jodowy skrobi

Przepis: 


UWAGA! Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone. Do tego celu używamy pirosiarczanu potasu wg instrukcji na opakowaniu. 

Słód poddajemy śrutowaniu w celu rozdrobnienia ziarna oraz połamaniu łusek. Można go zamówić w gotowej ześrutowanej formie lub ześrutować samodzielnie przy pomocy profesjonalnego śrutownika (POLECANE)
(ewentualnie gdy nie mamy możliwości użycia śrutownika,  śrutowanie można wykonać przy pomocy młynka do kawy)
Do garnka o pojemności 40 litrów wlewamy 14 litrów wody, podgrzewając do temperatury  65oC. Dodajemy ześrutowany słód, mieszając długą plastikową łyżką, równomiernie rozprowadzając słód w wodzie. Temperaturę ustalamy na 61-63oC. W tej temperaturze utrzymujemy zacier przez 30-60 minut.
**Rozpoczynając zacieranie pobieramy próbkę zacieru na biały talerzyk – dodajemy kroplę wskaźnika jodowego skrobi – zawarta w słodzie skrobia zabarwi się na kolor fioletowy. Zacieranie prowadzimy aż do tzw. negatywnej próby jodowej – czyli braku zabarwienia wskaźnika.
Temperaturę podnosimy do 72oC, utrzymując przez kolejne 30 minut. W między czasie sprawdzając stopień  rozłożenia skrobi za pomocą barwnika. 
Dzięki zmianom temperatur skrobia szybciej się rozłoży, zacier będzie mniej kleisty i będzie się łatwiej klarować. Wskaźnik jodowy skrobi nie powinien zmieniać koloru (nie będzie zabarwiał się na fioletowo) Wtedy proces zacierania możemy uznać za zakończony.
Po upływie zadanego czasu podnosimy temperaturę do 78oC, pozostawiamy na 10 minut co jakiś czas mieszając, aby nie dopuścić do przypalenia zacieru.
Następnym etapem jest filtracja brzeczki. Zacier ostrożnie przenosimy do pojemnika filtracyjnego o pojemności 30 litrów. Należy chwilę odczekać aby powstało tzw. złoże filtracyjne. Następnie zacier należy przefiltrować przez lejek z gazą/sitkiem lub użyć filtratora z oplotu umieszczonego w zbiorniku aby oddzielić młóto od brzeczki. Jeśli większa część brzeczki została przefiltrowana, powstałe młóto należy wysłodzić czyli przelać wodą o temperaturze około 80oC, aby wypłukać cukry pozostałe po zacieraniu. Wysładzanie prowadzimy za pomocą 10-12 litrów wody. Nadmiar wody odparuje przy procesie chmielenia.
Możemy sprawdzić poziom cukru za pomocą cukromierza.
Chmielenie brzeczki – 60 minut
Następnym etapem jest chmielenie brzeczki. Całość umieszczamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia. Zadaną dawkę Chmielu goryczkowego – MARYNKA, dodajemy powoli z uwagi na możliwość wykipienia roztworu. Garnka nie przykrywamy, brzeczka powinna parować . Po upływie 45 minut dodajemy zadanej ilości chmielu aromatycznego – LUBELSKI.
Po upływie 15 minut (łącznie trwa 60 minut) chmielenie jest zakończone.
Do chmielenia możemy użyć chusty do chmielenia, umieszczając w niej chmiel, aby nie umieszczać go bezpośrednio w brzeczce. Natomiast jeśli gotujemy go bezpośrednio w brzeczce po zakończeniu chmielenia należy go przefiltrować, oddzielić od brzeczki przez sitko lub filtrator z oplotu.
Klarowną brzeczkę intensywnie wymieszać aby ją napowietrzyć. Kolejno należy ją ochłodzić jak najszybciej. Do tego celu najlepiej użyć chłodnicy zanurzeniowej.
Kolejno mierzymy poziom cukru za pomocą cukromierza. Brzeczka powinna mieć około 12 – 15stopni BLG.
W międzyczasie możemy przygotować drożdże. Zawartość torebki umieszczamy w wodzie o temperaturze około 25oC. Pozostawiamy na około 20 – 30 minut, aby się uwodniły.
Po ostygnięciu brzeczki do 15 oC dodajemy drożdże. Fermentor szczelnie zamykamy i zakładamy rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą.
Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze około 6-10oC – są to najlepsze warunki dla drożdży dolnej fermentacji. Ze względu na trud uzyskania temperatury w warunkach domowych można ewentualnie podwyższyć temperaturę do max 18 stopni, natomiast polecamy utrzymanie niższej ze względu na zachowania odpowiednich aromatów oraz prawidłowego odfermentowania piwa.
Najlepsze piwo wychodzi fermentowane  w 10 stopniach Celsjusza J

Po fermentacji burzliwej młode piwo przelewamy na fermentację cichą. Ma ona na celu sklarowanie i dojrzewanie piwa. Płyn ściągamy znad drożdży za pomocą wężyka do drugiego zbiornika fermentacyjnego. Wężyk powinien być zanurzony odpowiednio w brzeczce, aby uniknąć napowietrzania i zakażenia piwa. Po przelaniu pojemnik szczelnie zamykamy i pozostawiamy na kolejne 7 dni w tej samej temperaturze. W czasie fermentacji cichej nie musimy już używać rurki fermentacyjnej.

W tym czasie pobieramy również próbkę naszego piwa. Cukromierz powinien wskazywać od 2-4oBlg, co oznacza że fermentacja burzliwa została zakończona.
Po upływanie tygodnia możemy rozlewać nasze piwo do butelek. W tym celu na litr piwa dodajemy około 6 gramów glukozy by piwo było pysznie gazowane.

Każdą butelkę oraz kapsle należy dokładnie umyć oraz zdezynfekować z pomocą piorsiarczynu potasu. Cukier możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i dodać do całego nastawu. Na 20 litrów piwa potrzebujemy około 150 gramów glukozy. Cukier można również dodać w odpowiedniej ilości za pomocą miarki do cukru, bezpośrednio do każdej butelki - 3 gramy na każde 0,5 litra piwa.

Butelki zamykamy za pomocą kapslownicy.

Po upływie około 4 tygodni piwo powinno się już dobrze nagazować. W praktyce czas „leżakowania” piwa jest zależny od rodzaju piwa. Polecane jest  próbowanie po jednej buteleczce co jakiś czas i sprawdzenie kiedy piwo zacznie nam smakować  J

Co dla zróżnicowania smaku?

Na cichą fermentację możemy do piwa dodać trochę imbiru, miodu, czy też syropu malinowego. Wtedy nasze piwo zmieni smak odpowiednio dla różnych gustów. Wg standardowo przepisu wyjdzie nam „jasne pełne”. Polecam próbować z różnymi ilościami chmielu i jego rodzajami, różnymi słodami, dodatkami aby nasze piwo było nieprzeciętne. Smacznego!*UWAGA! Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze około 6-13oC – są to najlepsze warunki dla drożdży dolnej fermentacji. Ze względu na trud uzyskania temperatury w warunkach domowych można ewentualnie podwyższyć temperaturę do max 21 stopni, natomiast polecamy utrzymanie niższej ze względu na zachowania odpowiednich aromatów oraz prawidłowego odfermentowania piwa.

http://www.biowin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/enologia/ziola-do-nalewek

                        Małgorzata  Sz.
                       Piwowarstwo

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz