[Winiarstwo #8] Miód pitny - Trójniak

Domowy miód pitny - Trójniak

 Składniki na 10l nastawu:
- 3,3 l miodu (polecamy wielokwiatowy lub akacjowy)
- 6,6 wody
- 40 g regulatora kwasowości 
- pożywka do drożdży
- drożdże Fermivin PDM

Przepis:
2,3 l miodu podgrzaćw dużym garnku z 4 litrami wody, aż do rozpuszczenia. Po rozpuszczeniu gotować jeszcze przez 20 minut na małym ogniu (w międzyczasie zbieramy powstającą białą pianę - miód sycony*). Można także miód jedynie rozpuścić nie doprowadzając do zagotowania (miód nienasycony**).

Brzeczkę*** studzimy (pomoże nam w tym dodatek pozostałych2 l wody), wlewamy całość do gąsiorka, dodajemy drożdże, pożywkę oraz 30 g regulator kwasowości. Zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy w miejsce, gdzie możemy utrzymać stałą pokojową temperaturę.

Po 2 tygodniach fermentacji rozpuszczamy pozostały litr miodu (można go rozpuścić w 1,5 l ściągniętego z balonu płynu). Dokonujemy korekty smaku dodając (jeżeli zajdzie taka potrzeba) pozostałą część regulatora kwasowości.

Po 4-5 tygodniach (kiedy fermentacja burzliwa słabnie) można dokonać pierwszego obciągu nastawu z nad osadu. Osad wyrzucić, a młody miód poddać dalszej fermentacji. Obciąg z nad osadu można powtarzać co 4 tygodnie, aż do zakończenia fermentacji.

Przy dodaniu drugiej części miodu możemy nastaw dochmielić i doprawić przyprawami korzennymi (imbir, goździk, ziarna pieprzu czarnego, ewentualnie liść mięty). Jeżeli zdecydujemy się na te zabiegi umieszczamy wszystkie składniki w woreczku płóciennym i gotujemy w 300 ml ściągniętego nastawu przez ok. 15 minut. Po wystygnięciu powstały wywar przenosimy do balonu.

*sycenie miodu - powolne gotowanie miodu z wodą i zbieranie powstającej piany. Należy pamiętać, że przy tej czynności miód traci część swoich właściwości.
**miody nienasycone - brzeczka miodów nienasyconych nie jest gotowana. Miód jedynie rozpuszcza się w ciepłej, niezagotowanej wodzie.
***brzeczka - woda z miodem :)


Czym są trójniaki?
Trójniaki to miody, dla których brzeczka powstaje z jednej objętości miodu i dwóch objętości wody (1:2). Stężenie cukru w takim nastawie wyniosłoby 314-36 Blg. Zalecamy, więc podzielenie miodu na porcje 3/4 na początku i 1/4 w trakcie fermentacji.


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz