[Cydrownictwo #3] Ciderini jabłkowo - gruszkowy

Składniki na 20 l nastawu:
- 10 kg jabłek
- 7 kg gruszek
- 2 l wody w celu rozpuszczenia cukru
- 1 kg cukru
- regulator kwasowości
- pożywka dla drożdży
- pektoenzym


Przepis:

Jabłka powinny być soczyste, słodkie, dojrzałe, o odpowiedniej kwasowości
i zawartości garbników. Nie usuwa się skórek i pestek, gdyż to one nadają cydrowi szczególny smak i aromat.

Owoce kroimy na ćwiartki (wraz ze skórką i gniazdem nasiennym, lecz bez ogonków) lub miksujemy na miazgę. Przenosimy całość do pojemnika fermentacyjnego (można zalać 0,5 l gorącej wody, aby zapobiec ciemnieniu jabłek) dodajemy pektoenzym (naturalny środek pomagający wyizolować sok), w tym momencie można dodać już drożdże oraz pożywkę. Pojemnik szczelnie zamykamy, montujemy rurkę fermentacyjną z wodą i pozostawiamy na dwie doby. Po tym czasie odciskamy sok z miazgi. Dodajemy resztę składników oraz syrop cukrowy (cukier rozpuszczony w ciepłej wodzie) i pozostawiamy do dalszej fermentacji na ok. 2 tygodnie, aż stężenie cukru w nastawie będzie wynosiło ok. 4 Blg. Po osiągnięciu odpowiedniego stężenia cukru, delikatnie zlewamy cydr do butelek.

Jeśli stężenie cukru przy rozlewie wynosi poniżej 3 Blg, do butelek można dodać 5 g cukru na 1 litr.

Jeśli chcemy cydr słodszy możemy dodać cukier niefermentowalny np. Ksylitol.

Tak zabutelkowany cydr przechowujemy w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni, następnie przenosimy do chłodnego pomieszczenia lub lodówki.


Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.


The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz