[Przetwórstwo #1] Dżem truskawkowyDomowy dżem truskawkowy:

Składniki:
- 2 kg truskawek
- 500 g cukru
- sok z 1/2 cytryny


Przepis: 

1 kg truskawek (umytych i odszypułkowanych) przekładamy do rondla i miksujemy blenderem. Dodajemy sok z cytryny i gotujemy doprowadzając do wrzenia. 2 szklanki cukru mieszamy z pektyną.

Dodajemy do owoców i mieszamy cały czas podgrzewając. Kiedy truskawki zagotują się dodajemy pozostałe owoce (pokrojone w ćwiartki). Gotujemy przez około 10 minut cały czas mieszając. Gorący dżem przekładamy do gorących słoików i zakręcamy osuszonymi nakrętkami. Stawiamy do góry dnem na 5 - 10 minut.

Następnie odstawiamy do ostygnięcia. Można ewentualnie spasteryzować.
Smacznego!
Winiarstwo & Destylacja

Izabela J.

Browin radzi:

Przed przystąpieniem do produkcji własnych przysmaków zadbajmy o to, aby były one rzeczywiście naturalne, czytajmy etykiety z substancji zagęszczających, które oferuje nam rynek, bo i w nich można znaleźć związki konserwujące (tj.:sorbinian potasu, dwutlenek siarki), zagęszczacze (tj.: guma guar) i regulatory kwasowości (tj.: kwas cytrynowy i cytrynian sodu).  

A do zagęszczenia dżemu wystarczy zwykła, w 100% naturalna pektyna.Co to jest pektyna...

Pektyny to węglowodany, rozpuszczalne w wodzie elementy błonnika. Ich wspólną cechą jest zdolność tworzenia żeli w kwaśnym środowisku. Dzięki tym właściwościom są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, również do zagęszczania dżemów.

  • Obok właściwości żelujących pektyny mają zdolność "wyłapywania" cząsteczek cholesterolu , redukując tym samym poziom  "złego" cholesterolu.
  • Regulują gospodarkę kwasów żółciowych. Usuwają ich nadmiar, chronią przed powstawaniem kamieni żółciowych oraz ułatwiają i przyspieszają trawienie tłuszczów. 
  • Pektyny usprawniają również pracę jelit. Pomagają usuwać zalegające w nich resztki pokarmu, a tym samym zapobiegają powstawaniu zaparć.
  • Co więcej, tworzą w przewodzie pokarmowym warstwę ochronną, czyli korzystną mikroflorę bakteryjną.
  • Ponadto, wspomagają produkcję białych krwinek (przeciwciał), a tym samym wzmacniają odporność i zapobiegają infekcji wirusowej oraz bakteryjnej.


Domowe przetwory – praktycznie:

Owoce powinny byś świeże, bez oznak zepsucia, czyste (dokładnie umyte bezpośrednio przed zużyciem pod bieżącą wodą).

Słoiki natomiast muszą muszą być jałowe. Można je wygotować, nie zapominając o zakrętkach (uszkodzone wyrzuć). Dobrym sposobem pasteryzacji jest włożenie słoików do gorącego piekarnika na 15 minut albo przepłukanie 70-procentowym spirytusem. Alkohol niszczy bakterie skuteczniej niż wrzątek.

Przygotowane słoiki najlepiej zamykać na gorąco, przekręcając je dnem do góry w celu zamknięcia.
Można je również dla większej pewności spasteryzować w gorącej wodzie.
Pasteryzację można przeprowadzić w garnku z wodą. Czas takiej pasteryzacji liczy się od momentu zagotowania się wody:
- dla dżemów w słoikach 0,5l będzie to ok .15 min.
Mniej znana jest metoda sucha, która polega na ogrzewaniu niedokręconych słoików w piekarniku w temperaturze około 130 stopni. Pasteryzacja w piekarniku wymaga skupienia uwagi na słoikach, aby wypełnić je do 1 cm poniżej szyjki słoika. Gorące słoiki z dżemem należy wstawić do nagrzanego piekarnika, zaś zimne do chłodnego. Słoiki ustawiamy na blasze tak, aby nie stykały się ze sobą. Kiedy w słoiku pojawią się bąbelki, należy wyłączyć piekarnik, a słoiki pozostawić w nim na około 20 minut, następnie dokręcić wieczko.

Gotowym przetworom szkodzi wysoka temperatura i światło. Dlatego trzeba je przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Potrzebne do produkcji dżemów będą:
- owoce :-)
- słoiki
- ozdobne etykiety na słoiki
- substancja zagęszczająca (pektyna – Frukta-{Żl)
- cukier
- garnek do pasteryzacji
- chęci......:-)

The Author

Firma Biowin jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Powstała w 1979 r. jako producent drożdży winiarskich. Obecnie jest niekwestionowanym liderem na rynku akcesoriów do domowego wyrobu wina, piwa oraz innych alkoholi, przetworów i wędlin.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam wszystko co truskawkowe:) wino również:) polecam!

    OdpowiedzUsuń